ERR: Põlevkivituha tulevikust plastitööstuses

ERR: Põlevkivituha tulevikust plastitööstuses

10.06.2019 – ERR.ee kirjutab :

Põlevkivituhk vabaneb ohtliku jäätme märgistusest, asub taaskasutusvõimalusi kompama

Keskkonnaministeeriumi uuringu kohaselt ei ole põlevkivituhk ohtlikum kivisöetuhast, mistõttu ei peaks see ka ohtliku jäätme märgistust omama, nii nagu on sellest vaba Euroopas laialt levinud kivisöetuhk. Uuest aastast kaduv märgis vähendab järsult Eesti ohtlike jäätmete kogust ja avab eeldatavalt uksed põlevkivituha ekspordiks.

— ” —

Tõenäoline tulevik plastitööstuses

Eesti Energia on ka omal käel uurinud, millises valdkonnas oleks miljonite tonnide kaupa tekkival põlevkivituhal suurim potentsiaal ning jõudnud järeldusele, et selleks on plastgraanulid, mida kasutatakse plasttoodete ja kile tootmiseks.

“Põlevkivi lendtuhk on väärtuslik asendama plastgraanulites kriiti ja talki. Plastitootjate liit on meile kinnitanud, et neid saab edukalt plastgraanulites tuhaga asendada,” ütles Eesti Energia kütuste portfellihaldur Lauri Laanemäe.

Laanemäe selgitas, et praegu toovad EL-i plastitootjad talki ja kriiti eeskätt Türgist ja Balkanimaadelt ning see on neile suur kulu.

“Kui sobivat tooret saab aga siitsamast, siis suudaksime hinnaga konkureerida,” usub Laanemäe, nimetades plastgraanuleid kõige kõrgema lisandväärtusega tooteks, milles nad võiksid osaleda.

Täispikka lugu saad lugeda portaalis ERR.ee